Nové kupé Mercedes-Benz GLE - viac luxusu, viac vlastností kupé

Nové GLE kupé od značky Mercedes-Benz spája športové vlastnosti a eleganciu kupé s technikou nového konštrukčného radu veľkých prémiových vozidiel SUV od značky Mercedes-Benz.

Kupé spĺňajúce vyššie nároky

Nové GLE kupé je ďalším príkladom toho, ako Mercedes-Benz reaguje na potreby zákazníka v segmente prémiových vozidiel SUV. Z relatívne malého okruhu sa zo segmentu SUC, teda SUV kupé, v krátkom čase stal novodobý trend. Značka Mercedes-Benz obnovením rodiny prémiových vozidiel SUV stavia aj GLE kupé na novú technologickú úroveň.

 

„GLE kupé spája imponujúcu silnú stránku terénneho vozidla s emocionálnymi športovými vlastnosťami a eleganciou vozidla kupé,“ konštatuje Gorden Wagener, vedúci oddelenia dizajnu koncernu Daimler AG. „Reč zmyselných, strohých tvarov v kombinácii s extrémnymi proporciami vytvára jedinečný dizajnový prejav.“

 

Podobne ako GLE a GLS, aj GLE kupé ako člen veľkej rodiny prémiových vozidiel SUV vzniká v meste Tuscaloosa v štáte Alabama. Značka Mercedes-Benz ponúka už osem modelov vozidiel SUV v podobe GLA, GLC, GLC kupé, Triedy G a novej GLB. Vozidlá SUV v súčasnosti tvoria približne jednu tretinu celkového predaja na svete, a preto sú rozhodujúcim pilierom palety produktov značky Mercedes-Benz a výrazne sa podieľajú na jej raste.

 

Energický zjav exteriéru

Dizajn exteriéru ešte výraznejšie zdôrazňuje eleganciu a športové vlastnosti, ktoré sú špecifické pre kupé. Nové GLE kupé má slušnú dĺžku 4 939 mm a šírku 2 010 mm (je o 39 mm dlhšie a 7 mm širšie ako jeho predchodca). Rázvor kolies v porovnaní s predchodcom narástol o 20 mm, je však o 60 mm kratší ako v prípade GLE SUV, čo sa okrem vzhľadu pozitívne prejavuje aj na športovom charaktere ovládania. Rozmery GLE kupé tak zdôrazňujú dynamiku tohto vozidla.

 

Pri pohľade spredu je viditeľná kombinácia znakov rodiny vozidiel SUV značky Mercedes-Benz a jasných prívlastkov kupé: diamantová maska chladiča s jednotlivými horizontálnymi lamelami odkazuje na iné vozidlá typu kupé v programe značky Mercedes-Benz. Otvory v lamelách, ako aj pochrómovaná ochrana spodku vozidla s vysokým leskom v spojleri zase ukazujú na charakter vozidla SUV. Svetlomety sú sériovo vyhotovené výlučne s technikou LED.

 

Čelné sklo s menším sklonom nielenže vozidlu dodáva dynamický vzhľad, ale sa aj lepšie hodí k línii strechy, ktorá klesá smerom dozadu, čím sa dosahuje harmonická elegancia. Zlepšená aerodynamika v porovnaní s predchodcom znižuje odpor vzduchu o deväť percent, hoci čelná plocha ostala nezmenená. Dynamický prejav dizajnovej línie kupé sa veľmi výrazne odráža v stvárnení zadnej časti vozidla. Pod stĺpikom C z plochy bočnej strany vozidla ako vlna vystupuje široký sval, ktorý sa začína na zadných bočných dverách a zasahuje až do zadných svietidiel. Tento sval prepožičiava vozidlu GLE kupé energický vzhľad, akoby vozidlo bolo pripravené na skok. Spolu s úzkymi a natiahnutými zadnými svietidlami zvýrazňuje šírku zadnej časti vozidla. Samostatné, dvojdielne zadné svietidlá sa svojimi charakteristickými zaoblenými blokmi s úzkym obrysom zapadajú do typického denného a nočného vzhľadu zadných svietidiel SUV od značky Mercedes-Benz.

 

Kupé bez obmedzení

Interiér nového GLE kupé v sebe spája množstvo spoločných prvkov s inými modelmi novej rodiny prémiových vozidiel, pričom sa kladie jasný dôraz na športové aspekty. Známym dojmom pôsobí moderný kokpit s dvomi veľkými obrazovkami s uhlopriečkou 12,3 palca/31,2 cm a výrazne tvarovanou konzolu prístrojového panela, ktorá je horizontálne predelená ozdobným prvkom a plynule prechádza do obloženia dverí. Horná časť je potiahnutá imitáciou kože ARTICO, ktorá sa v GLE kupé dodáva sériovo. Športovým zvýrazňujúcim prvkom sú sériové športové sedadlá s poťahom ARTICO, ktoré poskytujú mimoriadne dobrú bočnú oporu, a nový športový volant s vencom potiahnutým kožou napa. Aj tento volant sa v kupé dodáva sériovo.

 

Športový oblek šitý na mieru

Línia karosérie štvordverového kupé je cielene užšia ako pri GLE SUV. Kupé ponúka citeľne viac priestoru ako jeho predchodca a poskytuje pohodlné priestorové podmienky až pre piatich cestujúcich. Rázvor kolies je o 20 mm dlhší ako pri predchádzajúcej generácii, čo prináša výhodu v podobe väčšieho priestoru na sedenie a pre nohy cestujúcich. Rozmer priestoru na nastupovanie sa dokonca zväčšil o 35 mm. Novinka na mnohých miestach prináša lepšie rozmery interiéru, ktoré nakoniec poskytujú výrazne lepší pocit z priestoru. Celkový objem odkladacích priestorov v interiéri sa zväčšil na 40 litrov. Zlepšil sa aj výhľad z vozidla, väčšia je aj panoramatická posuvná strecha (na želanie).

 

Už v bežnom stave je batožinový priestor s objemom 655 litrov veľkorysý. V tejto polohe sa náklad skryje pod hodnotným skladacím a vyberateľným krytom, ktorý je upevnený pomocou magnetov. Operadlá zadných sedadiel sú sklopné v pomere 40:20:40, vďaka čomu je možné zväčšiť batožinový priestor až na 1 790 litrov – je to o 70 litrov viac ako u predchodcu a zároveň ide o najlepšiu hodnotu v segmente.

Používateľský zážitok Mercedes-Benz

GLE kupé ponúka najnovšiu generáciu infotainmentu MBUX (Používateľský zážitok Mercedes-Benz – Mercedes-Benz User Experience). Indikácie pre združený prístroj a multimediálny displej možno na veľkých obrazovkách s vysokým rozlíšením ľahko čítať. Emotívne inscenácie brilantnou grafikou vo vysokej vizuálnej kvalite zdôrazňujú zrozumiteľnosť intuitívnej štruktúry obsluhy. Vo výbave už je, samozrejme, zahrnuté známe ovládanie hlasom a schopnosť rozhrania MBUX učiť sa, ako aj veľká ponuka komfortných funkcií a aplikácií, ktoré sa začleňujú do MBUX, prípadne ich možno ovládať prostredníctvom tohto rozhrania.

 

Prenos hudobných dát aj zo služby Amazon

V priebehu roku 2020 značka Mercedes-Benz integruje službu prenosu hudobných dát Amazon Music do nových modelov vozidiel SUV. Ak zákazník vlastní účet Amazon Music, môže pomocou služby Mercedes me „Hudba online“ preniesť svoju hudbu do vozidla. Dotykovým alebo hlasovým zadávaním je možné prehrávať jednotlivé piesne, zoznamy piesní alebo hudbu želaného žánru.

 

Výkonné šesťvalcové dieselové motory pre Európu

Športové ambície nového modelu Mercedes-Benz GLE kupé s dôrazom na vodiča sú evidentné aj pri pohľade na paletu motorov. V čase uvedenia na trh budú základnú motorizáciu tvoriť turbodúchadlom preplňované radové dieselové šesťvalcové motory s vysokým krútiacim momentom. Oba dieselové modely GLE kupé budú poháňané radovým šesťvalcovým motorom OM 656 z aktuálnej rodiny motorov.

 

Športové vlastnosti ako súčasť sériovej výbavy

Výkon na želanie, konkrétne Torque on Demand, je pritom heslom vystihujúcim prenos sily. Všetky varianty nového GLE kupé sú totiž sériovo vybavené rozdeľovacou prevodovkou s elektronicky regulovanou lamelovou spojkou, pričom rozdeľovacia prevodovka je umiestnená za automatickou prevodovkou 9G‑TRONIC.

 

Podvozok - na želanie AIRMATIC alebo E-Aktívne ovládanie pohybu karosérie

Nové GLE kupé je sériovo vybavené podvozkom s oceľovými pružinami, ktorý je nastavený športovejšie a tuhšie. Zo zmeny uhlov zavesenia a zlepšenej geometrie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou ponúka ešte precíznejšie vedenie kolies a lepšie tlmenie vibrácií pri prejazde cez nerovnosti na vozovke. Na želanie sa dodáva zdokonalený a športovo nastavený systém vzduchového pruženia AIRMATIC. Jeho adaptívne nastaviteľné tlmenie prostredníctvom veľmi komplexnej senzoriky a algoritmov v reálnom čase prispôsobí rozpoznávanie tlmenia povrchu vozovky a jazdnej situácii. Vzduchové pruženie sa okrem toho stará o udržanie rovnakej svetlej výšky, nezávisle od nákladu, a dokonca dokáže upraviť svetlú výšku – automaticky v závislosti od rýchlosti jazdy a situácie alebo stlačením tlačidla.

 

Ďalšie zvýšenie komfortu poskytuje podvozok so systémom E-Aktívne ovládanie pohybu karosérie (na želanie), ktorý sa kombinuje so vzduchovým pružením AIRMATIC. Ako jedinečný systém na trhu dokáže regulovať silu pruženia a tlmenia na každom kolese samostatne. Takto pôsobí proti nakláňaniu karosérie nielen v pozdĺžnom, ale aj v priečnom smere.

 

E-Aktívne ovládanie pohybu karosérie spolu so Skenovaním povrchu vozovky a s funkciou nakláňania v zákrutách Zákruty umožňuje zažiť spojenie stability vozidla a komfortu a potvrdzuje tak tvrdenie automobilky Mercedes-Benz, že vyrába najinteligentnejší podvozok SUV na svete.

 

Asistenčné jazdné systémy – lepšia podpora v situáciách dopravnej zápchy

Nové GLE kupé má k dispozícii najmodernejšiu generáciu asistenčných jazdných systémov z dielne Mercedes-Benz na kooperatívnu podporu vodiča. Výsledkom je mimoriadne vysoká úroveň aktívnej bezpečnosti. Sériovo je nové GLE kupé vybavené aktívnym asistentom brzdenia, ktorý dokáže pomôcť pri predchádzaní nehodám v dôsledku nabehnutia, a kolíziám s križujúcimi chodcami a vozidlami.

 

Niektoré funkcie inteligentného jazdenia, ktoré dosahujú najvyššiu úroveň na trhu v segmente vozidiel SUV, je možné dodatočne objednať na želanie. Patrí k nim aktívny asistent udržiavania odstupu DISTRONIC s prispôsobovaním rýchlosti na báze trasy. Keď ho vodič zapne, dokáže GLE kupé reagovať na informácie služby LiveTraffic, v ideálnom prípade ešte skôr ako vodič alebo radarová a kamerová senzorika dokážu zaznamenať toto dopravné obmedzenie. Keď systém rozpoznaná dopravnú zápchu, rýchlosť sa preventívne zníži na cca 100 km/h, ak sa vodič vedome nerozhodne inak.

Patrí do vydania: 
Október 2019